Jak správně vybrat GPS obojek?

Máte doma čtyřnohého miláčka, který se rád toulá? Pak vám jistě není cizí pocit bezmoci, kdy nevíte, kde se právě nachází a jestli se mu něco nestalo. Zapomeňte na hodiny běhání po ulicích, volání, pískání a ptaní se všech okolo, zda jej náhodou neviděli. Přesně pro tyhle situace je tady GPS obojek. A aby byla jeho koupě opravdu přínosná, připravili jsme pro vás průvodce výběrem. Poradíme, jak fungují GPS obojky, s jakými typy se můžete setkat a podle čeho vybrat ten správný.

 1. Pro koho je GPS obojek vhodný?
 2. Kdy pořídit GPS obojek?
 3. Jak fungují GPS obojky?
 4. Hlavní výhody GPS obojků
 5. Stabilita signálu obojku
 6. Výběr GPS obojku
 7. Režimy sledování
 8. Funkce obojků
 9. GPS obojky na našem trhu
 10. Záruka na vyzkoušení

Každý chovatel dobře zná, ať už z vlastní zkušenosti nebo z doslechu, tulákův příběh. Klidná procházka lesem nebo městským parkem se rázem může změnit v dobrodružnou detektivku. Pes chytí stopu, na povely nereaguje a z ničeho nic jste sami. Po hodinách hledání, volání, v obavách o jeho osud jej nakonec konečně objevíte. Takových příběhů je spousta a aby měly vždy dobrý konec, je namístě pořídit si GPS obojek. Klidné nervy a volný pohyb pro vašeho čtyřnohého miláčka jsou k nezaplacení, ušetřete se toho všeho se smart GPS obojky pro psy i kočky.

Pro jaká zvířata je GPS obojek vhodný a proč si jej pořídit?

Získat přehled nad pohybem a bezpečím vašeho čtyřnohého miláčka je nyní snadné s GPS obojky. Vyrábí se v různých provedeních a velikostech, od modelů pro velké psy, přes univerzální, až po obojky s GPS pro kočky i velmi malé psy. Mnozí výrobci kladli důraz také na design, proto nejsou výjimkou zařízení v maskáčovém provedení nebo s kamínky Swarovski.

GPS obojek se stane praktickým pomocníkem v každodenním soužití s vašim čtyřnohým miláčkem. Dokáže určit přesnou polohu vašeho mazlíčka s minimální odchylkou. Jakmile pes nebo kočka zmizí z vašeho dohledu, díky GPS okamžitě víte, kde se nachází. Mimo to lze nastavit bezpečnou zónu – a při překročení nastavené hranice budete ihned upozorněni. Pokročilé funkce v aplikaci umožní celodenní záznam trasy nebo sledování aktivity. GPS obojek můžete využít také při výcviku ve volné přírodě.

Pořiďte si obojek s GPS pokud:

 • Jste majiteli nenapravitelně toulavého psa nebo kočky
 • Máte rádi své mazlíčky pod kontrolou
 • Chcete dopřát svému psu nebo kočce volný ale bezpečný pohyb
 • Vlastníte velký pozemek
 • Často se pohybujete v nepřehledném terénu
 • Věnujete se záchranářské kynologii, myslivosti nebo lovu

Jak fungují obojky s GPS?

Jak už název vypovídá, k provozu využívají moderní technologii GPS, se kterou se můžete setkat v navigaci nebo mobilním telefonu. GPS na obojek je v podstatě elektronické zařízení, které lze připnout na vámi zvolený psí obojek, nebo – pokud jej balení obsahuje – na obojek přiložený. Jsou zvířatům uzpůsobeny tak, aby nikde nevyčnívaly a neomezovaly při pohybu. V závislosti na volbě modelu probíhá komunikace buď skrze aplikaci v chytrém telefonu, nebo radiový vysílač.

Smart obojky a jejich hlavní výhody

 1. Neustálý přehled nad tím, kde se zrovna nachází váš pes nebo kočka.
 2. Přehled o aktivitě a množství pohybu.
 3. Zajištění bezpečí pro vaše čtyřnohé miláčky.
 4. Aplikace a propojení s chytrým telefonem, tabletem, iPadem apod.
 5. Pomoc při hlídání i výcviku ve volné přírodě.

GPS obojky rozdělujeme podle stability signálu

Obecně můžeme obojky s GPS rozdělit na základní modely pro běžné použití v nenáročném městském terénu, a pokročilé pro profesionální využití. Liší se způsobem přenosu dat, dosahem nebo funkcemi. Některé obojky jsou určeny pro domácí použití s menším dosahem, jiné využijete i za hranicemi České republiky, další vás budou o poloze psa nebo kočky informovat skrze SMS zprávy.

Základní obojky s GPS pro občasné domácí využití přenáší data skrze běžný signál mobilní sítě GSM. Jejich provoz je zajištěný přes SIM kartu. Ta je ve většině případů zabudovaná a jsou s ní spjaty náklady na provoz v řádu desítek korun. Přesnou informaci o aktuální poloze vašeho psa nebo kočky získáte v každé oblasti s pokrytím signálu – zejména centra měst. K údajům máte přístup přes aplikaci ve vašem chytrém telefonu.

Základní domácí režim má zpravidla omezený dosah, a to průměrně několik desítek metrů. Najdete ale i modely, se kterými psa lokalizujete i v zahraničí (u některých je nutné dokoupit licenci). Jsou vhodné do města, kde je stabilní signál, naopak v lese už své využití nenajdou. Mohou být vybaveny funkcemi, jako je upozornění na opuštění nastavené zóny, indikátor štěkání nebo možnost poslechu zvuku z místa, kde se váš mazlíček zrovna nachází. Aplikace mnohdy také umožňují sledování většího počtu psů nebo koček, nebo sdílení sledované polohy na sociálních sítích.

Tip: Chystáte se pořídit GPS obojek pro psa na dovolenou v přírodě? Aby vás výpadek signálu nezaskočil, zjistěte si, zda je v dané oblasti pokrytí.

Profesionální radiové GPS obojky s přesnějším lokátorem oceníte v náročnějším terénu, kde nemusí být pokrytí mobilní sítě. Přenášejí data skrze satelitní a radiový signál, který funguje spolehlivě nezávisle na pokrytí. Takový přenos je velice stabilní, obojky fungují prakticky v každém terénu, vždy ale s omezeným dosahem. Mají vysokou přesnost a rychlou obnovovací frekvenci polohy. Tyto modely šplhají cenově výš a bývají využívány profesionály v oblasti záchranářství a myslivosti.

Profesionální GPS obojky jsou stejně jako základní modely vybaveny funkcemi. Ty jsou ale u dražších modelů dotáhnuty o třídu výš, a proto není výjimkou plně vodotěsné provedení, kompatibilita s rychlejší 3G mobilní sítí nebo možnost sledování v topografické mapě, satelitním snímku či v kompasu. Tyto modely komunikují jak skrze aplikaci v chytrém telefonu, tak přes přiložený radiový vysílač.

Vybíráme GPS obojek – na co zaměřit?

 • Dosah je jedním z nejdůležitějších kritérií. S ohledem na budoucí využití vybírejte GPS obojek s krátkým dosahem vhodný města, nebo s větším či neomezeným dosahem a stabilním signálem pro použití v náročnějším terénu, lese či v zahraničí.
 • Zobrazení polohy psa nebo kočky může být zprostředkováno v závislosti na zvoleném modelu – buďto skrze aplikaci a mapu ve vašem smartphonu, nebo přímo na radiové vysílačce.
 • Funkce, jakými jsou GPS obojky osazovány, rozšiřují možnosti využití. Jedná se například o nastavení bezpečnostní zóny, monitor aktivity, indikátor štěkání nebo světelná výbava do tmy. Některé modely podporují i záznam trasy.
 • Odolnost provedení zvažte obzvláště vlastníte-li aktivnější plemeno. Při práci v terénu využijete vodotěsnost, či odolnost vůči námaze, opotřebení a povětrnostním vlivům. Některé základní GPS obojky snesou déšť, nevydrží však celé ponoření do vody.
 • Počet vás bude zajímat v případě, že vlastníte více čtyřnohých mazlíčků. Některé GPS obojky umožňují do aplikace přidat a sledovat i neomezené množství psů.
 • Režimy sledování

Jaké režimy sledování nabízí obojky s GPS?

 1. Běžný domácí režim je vhodný pro určení pozice v dosahu 50-80 metrů. Ideální pro lokalizaci psa doma nebo na zahradě.
 2. Útěkový režim se automaticky přepne, jakmile se pes nebo kočka vzdálí z předem nastavené bezpečné zóny. GPS obojek tuto skutečnost ihned nahlásí majiteli pomocí SMS a útěkáře sleduje až několik kilometrů od domova.
 3. Sledovací režim umožňuje majitelům monitorovat pohyb zvířete plošně i po celé Evropě. Aktivuje se skrze aplikaci a nastavení obojku.

Představme si také konkrétní funkce, jakými mohou být obojky s GPS vybaveny.

Virtuální plot nebo také bezpečnostní zóna (též Geo Fence) lze v mobilní aplikaci zaznačit přímo na mapě. Označíte libovolný prostor, a jakmile váš pes nebo kočka tuto zónu opustí, nebo naopak se do ní vrátí, budete upozornění dle výběru mailem nebo SMS zprávou. Díky této funkci máte vždy absolutní přehled nad tím, zda je váš miláček v bezpečí.

Záznam historie pohybu zaznamená celý průběh trasy. Je to vychytávka pro všechny, kteří kdy přemýšleli o tom, kam to jejich čtyřnohé miláčky táhne při útěku nejčastěji. A pro případ, že zvíře uteče mimo dosah signálu, zůstane na mapě zaznačena poslední zachycená pozice.

Monitor aktivity sleduje každodenní fyzickou aktivitu vašeho miláčka. Chytrý obojek a přehled nad množstvím pohybu psa nebo kočky můžete zároveň využít ke zlepšení jejich zdravotního stavu. Pomocí regulace příjmu potravy a energetického výdeje snáze vyřešíte obezitu.

GPS obojky pro psy a kočky dostupné na českém trhu

Český trh s GPS obojky se pomalu rozšiřuje a s ním i naše nabídka. Nyní si představíme několik typů, se kterými se můžete setkat nejčastěji. Mezi stálice zejména pro osvědčenou kvalitu můžeme ihned zmínit GPS obojek Garmin nebo Kippy.

 1. Tractive GPS obojek je uživatelskou klasikou, která se díky stabilitě funkcí a vysoké přesnosti řadí mezi nejpřívětivější modely v poměru výkon – cena. Má neomezený dosah funkcí, se zakoupením licence funguje až v 80 zemích světa. Pracuje s technologií GSM, disponuje LED osvětlením a možností nastavení bezpečné zóny. Aplikace umožní sledovat neomezený počet zvířat.
 2. Paby GPS tracker je miniaturní designový lokátor GPS na obojek – lehké zařízení ve stylovém barevném provedení. GPS obojek pro kočky i psy je kompletně vodotěsný, vybaven LED osvětlením do tmy, monitorem aktivity a možností nastavení bezpečnostní zóny. Skrze aplikaci ohlídáte až 20 chlupáčů a sledování navíc můžete sdílet se svými blízkými skrze sociální sítě. Funguje až v 70 zemích světa a dokáže určit polohu zvířete s přesností na 10 metrů.
 3. GPS obojky Kippy jsou z větší části určeny pro menší pejsky a zejména pro běžné domácí použití. Pracují s technologií GPS i LBS (lokalizace prostřednictvím mobilních telefonů) a v nenáročném terénu fungují spolehlivě. Aplikace umožňuje nastavit důležitá upozornění, na která budete upozorněni skrze notifikace.
 4. SportDog obojky s GPS jsou vhodné i pro práci v terénu. Řadí se mezi propracované obojky, které uchvátí běžné chovatele i profesionály. Soupravu nejčastěji tvoří obojek s GPS (přijímač) a vysílačka, lze k ní dokoupit i výcvikový modul.
 5. GPS obojky Tracker jsou vyrobeny finskou společností a oslní všechny profesionály a majitele loveckých plemen. Své využití najdou i v těch nejnáročnějších terénech, kde díky velice kvalitnímu zpracování neztrácejí signál.
 6. Garmin obojky s GPS se řadí mezi profesionální obojky, které v sobě kloubí sledovací i výcvikové funkce. Díky stabilitě signálu jsou vhodné pro sledování psa v náročném terénu nebo při výcviku ve volné přírodě. Garmin výcvikový obojek s GPS nabízí například spuštění vibrací nebo zvukové upozornění na dálku.
 7. GPS obojky Mishiko charakterizuje propracovaný design a pokročilé funkce. Sleduje nejen polohu zvířete, ale také fyzickou aktivitu. Je plně vodotěsný a vybavený LED osvětlením do tmy. Podporuje síť GSM, LBS, Glonass, a funguje téměř po celém světě. Co ale může od koupě odradit je lehce nespolehlivý software.

Závěrem: Co když vám zvolený GPS obojek nebude vyhovovat?

Základní rozdělení a shrnutí nejdůležitějších znaků, na které se při výběru zaměřit, leccos napoví. Že jste přečetli celého průvodce, vybrali obojek podle potřeby, ale nesplnil přesně vaše očekávání? Žádný strach. Neradi bychom se podíleli na nespokojenosti vás, našich zákazníků, a proto jsme vám zajistili jako benefit 30 dní na vyzkoušení. Nebude-li vám zvolený model vyhovovat, můžete nám jej během této doby kdykoli bez obav vrátit.

Prohlédněte si nabídku GPS obojků.