Recenze GPS obojku Garmin Alpha 100 + T5

Určitě už jste slyšeli o GPS obojku. Možná o něm dokonce uvažujete. My jsme za vás vyzkoušeli Garmin Alpha 100 + T5. Testovali jsme ho na australském ovčákovi. Co obojek zvládl, pro koho je vhodný a jak funguje, se dozvíte v článku.

 1. Obsah balení
 2. První spuštění
 3. Zkouška GPS obojku Garmin
 4. Funkce GPS obojku Garmin
 5. Dosah a využití
 6. Vyplatí se?

Obsah balení

Když si GPS obojek pro psy Garmin objednáte, přijde vám opravdu veliká krabice. I přes svou velikost není pro dospělého člověka nijak závratně těžká. Po rozbalení objevíte obojek s již nachystaným zařízením s diodou a anténou. Je tam i vysílačka a k ní dvě různé antény, dlouhá a krátká. Samozřejmostí je nabíječka klasická, ale i do auta. Dále jsou tam příručky pro používání. Jedna hlavní, detailní a více menší přehledů v různých jazycích.

Balení také obsahuje mikro SD kartu s adaptérem o velikosti 4 GB a úžasnou tašku, do které si v pohodě sbalíte všechny věci. A to nejen ty, co jsou potřeba k obojku, ale i ty, co se vám prostě budou hodit, např. svačinu, pití pro vás i pro psa atd. Je opravdu prostorná a má spoustu přihrádek. Uvnitř krabice se skrýval i předtištěný požadavek na používání zařízení na Slovensku. U nás od 1.1.2018 není toto povolení potřeba. To vše kvůli frekvenci, na které se vysílá. Dříve bylo nutné zaplatit poplatek Českému telekomunikačnímu úřadu (přečtěte si úplné prohlášení zmíněného úřadu).

První spuštění

Začít obojek s vysílačkou používat není opravdu nic těžkého. I když u sebe nemáte zrovna návod, zařízení vám napoví, jak ho máte spárovat. Vysílačku zapnete pomocí tlačítka na straně s klasickým symbolem zapnout/vypnout, jaký znáte i z ovladače na televizi.

Na znamení, že vše funguje, se displej rozsvítí. Stejně tak stlačte a podržte tlačítko na obojku. Začne pípat a zelená dioda bude rychle blikat. Na vysílačce jděte do sekce Přidat psa. Pokud máte obojek špatně zapnutý, nebo dokonce vypnutý, zeptá se vás vysílačka, zda ho nemáte někde po ruce.

Dejte obojek s vysílačkou do těsného kontaktu. Na obrazovce se objeví výzva ke spárování obojku. Stiskněte ano. Po úspěšné operaci vepište jméno psa a dejte OK. Zvíře můžete následně sledovat jak pomocí mapy, tak pomocí kompasu.

Zatěžkávací zkouška GPS obojku Garmin

Při nasazovaní dbejte na správné umístění obojku. Anténa musí směřovat nahoru a LED dioda dopředu. Obojek pořádně utáhněte, aby se sám neposunoval ze strany na stranu.

Obojek je díky větší velikosti krabičky s diodou těžší. Pro malého psa to po užívání delší dobu v kuse může být zátěž. Pro ty existuje verze mini. Některým citlivějším psům by dokonce tento GPS obojek mohl určitě vadit. V takovém případě doporučujeme zvykat psa na novou věc pomalu a vyloženě ho na něj naučit. Zkoušeli jsme ho nasazovat jak k normálnímu obojku, tak samostatně a doporučujeme ponechat pouze jeden a nekombinovat to.

GPS obojek jsme podrobili zatěžkávací zkoušce australákem a prošel. Vydržel zběsilé běhání po lese, kličkování mezi větvemi i stromy, hrabání mechu a mnohé další. Troufáme si říct, že ačkoli jsme měli strach, že anténa toto řádění nepřežije, je skvěle navržená tak, aby se stáčela za psa. Vyrobená je z odolného a pružného materiálu, proto ji nerozhodily ani menší nárazy do větví.

Jak můžete vidět na fotce níže, trochu nám trčí žlutá část obojku. Vy, jako majitelé, si však obojek můžete lehce zkrátit zastřižením. My jsme si pro testování vystačili s prodlouženou variantou, ale ani ta psovi nijak nevadila.

Samotná vysílačka je navržena tak, že pokud vám snad upadne, přežije to. Displej je zanořený a tím chráněný ze všech stran. Rozbít se může pouze pokud vám spadne na ostrý kámen obrazovkou napřed. A to byste museli mít opravdu smůlu. Takový zanořený displej sebou však nese i jednu nevýhodu. Jelikož je obrazovka celkem malá a tlačítka se nacházejí i na spodní straně v rozích, tak věříme, že člověk s větší rukou může mít s klikáním na ikony problém.

Funkce GPS obojku Garmin

Užitečný bude určitě pro každého, kdo má pejska, který chodí rád na delší procházky bez pána. Plně ho ale využijí především lidé s loveckými nebo záchranářskými psy. Pro “obyčejného” pejskaře má obojek, kromě sledování psa, poměrně mnoho funkcí:

 • kompas
 • mapa
 • graf výšky a tlaku
 • plánovač tras a správce trasy
 • kalendář
 • budík
 • monitorování slunce a měsíce
 • kalkulačku
 • stopky
 • lov a rybaření
 • satelit
 • a mnohé další.

Zařízení se dá využít i jako navigace. My tuto funkci např. použili v lese, kde jsme se zamotali a díky vysílačce pak lehce našli bod, ze kterého jsme vyšli a nechali se k němu zpátky odnavigovat. Dá se propojit s dalšími vysílačkami, které si pak mohou sdílet polohu a komunikovat spolu skrze přednastavené zprávy. Zařízení umí po spárování spustit alarm a přivolat pomoc v případě nouze.

Určitě se hodí také pro ty, co mají více psů. Do zařízení si přidáte až 20 psů, což je ideální právě na lov. Skvělá funkce je vytyčení prostoru, ve kterém chcete, aby se pes pohyboval a přístroj vás upozorní, pokud zvíře prostor opustí. Zvukové upozornění nebo i vibraci můžete vzdáleně spustit i na obojku.

Dosah a využití

Dosah GPS obojku je jeden z nejdůležitějších parametrů, které vás pravděpodobně zajímá. Garmin u obojku Alpha 100/T5 uvádí dosah až 6,5 km. To je samozřejmě za ideálních podmínek. Obojek jsme vyzkoušeli ve 3 situacích:

 1. V lese, kdy jsme šli prostě na houby a sledovali, jak pes mizí a zase se vrací. Tady fungovalo vše opravdu skvěle. V reálném čase vidíte, kde se pejsek pohybuje, jak je daleko a zda už běží zpátky. Vysílačka navíc signalizovala i to, že se zvíře na delší čas zastavilo na jednom místě.
 2. V druhém případě jsme psa naložili do auta a jeden z nás s ním odjel pryč, zhruba 5 km daleko. Vysílačka na necelých 3 km začala hlásit ztrátu signálu. Ani když jsme psa následně vytáhli z auta a chvíli počkali, zda se signál obnoví, nestalo se tak. Nutno říct, že cestou byly kopce, vesnice a zatáčky. Navíc začalo pršet. Podmínky tak nebyly ideální.
 3. Ve třetím případě jsme byli v menším městě. Psovod zůstal v panelovém domě a pes odjel (opět autem) na zahradu, která je cca 2 km daleko. Zde vše fungovalo, ačkoli jel pes skrze město, signál byl po celou dobu dobrý.

Jako jednu z lepších funkcí tohoto obojku hodnotíme i to, že můžete přes vysílačku lehce zapnout světlo ve tmě. Jestli se vám tedy čtyřnohý parťák ztratí večer, tak máte poměrně dobrou šanci ho rychle dohledat. Kromě toho, že jeho pohyb sledujete na vysílačce, světýlko o třech diodách vám pomůže ho lépe vidět.

Vyplatí se?

Obojek pro psy s GPS Garmin 100 + T5 hodnotíme kladně. Primárně je určen pro profesionální využití v terénu. Neztratí se však ani běžnému uživateli, který vyžaduje kvalitní signál na delší vzdálenost v náročnějším termínu (kde zejména nejlevnější obojky mají svoje výrazné slabiny).

Set Garmin má navíc výhodu v tom, že dostanete i vysílačku. Nemusíte každý měsíc platit aplikaci a plýtvat data. Nejvíce se ale Garmin 100/T5 hodí právě pro záchranáře a majitele loveckých psů. Pro ně je skvěle optimalizovaný a zároveň určitě využijí mnoho funkcí, které zařízení nabízí.

Provedení i design je velmi inteligentní a odolá i méně šetrnému zacházení. V klidu ho můžete dát i hyperaktivním psům, kteří rádi běhají mezi větvemi apod. Díky tomu, že je krabička s diodou přidělaná rovnou k obojku, nemusíte se bát, že by pes zařízení někde ztratil.

I ve velmi členitém terénu dokázal psa nalézt na vzdálenost 3 km, což je pro jeho využití dostatečný dosah. A jestli máte stejný orientační smysl v lese jako my, tak se vám obojek s vysílačkou bude určitě hodit.